Oxfilé tournedos med rödvinsås och bränd lök
Jag älskar bra kött och när man serverar oxfilén på detta vis blir den perfekt enligt mig.
En generös bit oxfilé som jag först grillar i grillpanna för att få in lite grillkänsla för att sedan baka klart i ugnen till rätt temperatur, det blir inte mycket godare än så.
Som tillbehör håller vi det enkelt. En potatispuré där du gärna får blanda i lite jordärtskockor om du vill, samt en rödvinssås där den brända löken fått ligga och puttra med ett tag vilket ger god smak.
Så här gör du:
- Hacka schalottenlöken fint och lägg i en kastrull tillsammans med pepparkornen, tomatpurén lagerblad och några kvistar färsk timjan samt en skvätt olivolja. Svetta i några minuter på låg värme och tillsätt därefter vinet. Reducera tills 50% återstår och tillsätt därefter kalvbuljongen (utspädd tärning eller flaska). Låt reducera tills 75% återstår. Sila såsen och häll tillbaka den i kastrullen. Tillsätt 25gr smör och smaka upp med salt, ev lite socker för att få ner syran, eller lite rödvinsvinäger om du vill få upp syran. Red såsen med maizena vid behov. Varmhåll på svag värme till servering.
- Skala pärllöken och dela på hälften. Lägg snittytan nedåt i en torr panna och sätt på högsta värme. Stek löken tills den blir något bränd och lägg sedan ner i såsen. Låt löken ligga i såsen minst 20-30 min på svag värme eller tills den blivit lite mjuk men inte sönderkokt.
- Skala och dela potatisen i mindre bitar. Koka i saltat vatten tills mjuk, Häll potatisen i en sil och tillsätt smör och mjölk i kastrullen. När smöret och mjölken blivit varmt pressar du ner potatisen genom silen i kastrullen. Rör till en puré och smaka av med salt
- Grilla köttet runt om i en grillpanna eller på vanlig grill. Lägg köttet på en ugnsform och lägg på en klick smör på toppen. Salta köttet på toppen så att smöret tar med saltet ner över köttet i ugnen. Baka köttet på 150C till innertemperatur enligt önskemål, jag kör 55C.

Ingredienser
