Brand Image

Chili taco med chipotlemajonnäs

En mustig chili med toner av kakao som vi toppar med en fräsch tomatsalsa och en het lite rökig chipotlemajonnäs.

Så här gör du:

  1. Bryn köttet i olja i en stor gryta med lock tills de fått fin färg runt om alla bitar.
  2. Tillsätt hackad lök, färsk chili, kryddor och tomatpuré.
  3. Fortsätt steka någon minut till och täck köttet med vatten, öl och kalvfond.
  4. Koka på medelvärme i ca 3 timmar eller tills köttet är rejält mört och faller sönder. Tillsätt kakao och låt puttra ytterligare någon minut. Skulle grytan koka torr så tillsätter du bara lite mer vatten längs med vägen. Smaka av med salt om det behövs.
  5. Blanda ättika, socker och vatten och rör tills sockret löst sig. Tillsätt tunt skivad rödlök och låt ligga minst 30 min.
  6. Blanda majonnäs med chipotle pasta och smaka upp med vitvinsvinäger och salt. Smaka av tills du är nöjd med smaken men det ska smaka mycket.
  7. Hacka tomat fint och blanda med hackad salladslök, majs, hackad koriander och smaka upp med pressad lime och lite salt

Klicka här för att ladda ner receptet som pdf >>​

Ingredienser

Liknande rabatter