Mustig lasagne med högrev och ostbechamel
Denna lasagne är fyllig, mustig och härlig. Vill du ha en extra fin smak köper du också en riktigt fin ost att ha i bechamellen. En favorit är Primadonna som har en lite smörig ton och blir perfekt i lasagne, men självklart blir det supergott med en lagrad prästost också.
Så här gör du:
- Sätt ugnen på 200°.
- Skär högrevet i små kuber, ca 1x1 cm. Stek i lite olja i omgångar så de blir rejält brynta och får fin yta. Tillsätt lök, vitlök, morot och tomatpuré och svetta några minuter. Tillsätt rött vin, krossade tomater, buljong och kryddor och låt koka minst 10 minuter.
- Smält smör i en kastrull. Vispa i mjölet. Häll på lite mjölk och vispa till en jämn konsistens. Tillsätt resten av mjölken och salt. Vispa hela tiden och var försiktig med värmen. Sjud såsen tills den tjocknat till en bra konsistens. Tillsätt 1,5 dl riven prästost och rör runt.
- Varva köttfärssåsen med béchamelsås och lasagneplattor i en ugnsfast form. Toppa med riven ost. Gratinera i ugnen, cirka 25-35 minuter.
Klicka här för att ladda ner receptet som pdf >>

Ingredienser
